O tom, o čom sa hovorí ešte menej ako o rakovine

Nepoviem nič prevratné, ak začnem známou myšlienkou, že onkologické ochorenie zasahuje nielen pacienta, ale celú jeho rodinu. A nič nové nie je ani na konštatovaní, že ovplyvniť ju môže dvoma zásadnými spôsobmi – buď ju zomkne a väzby medzi partnermi či medzi rodičmi a deťmi obnoví a upevní alebo spôsobí úplný rozvrat rodiny.

Z počutia sa aj mne doniesli rôzne historky o tom, ako manžel odmietol akceptovať svoju „poškodenú“ manželku po zákroku na prsníkoch alebo maternici a opustil ju. Alebo v ešte horšej verzii vraj trval na tom, že žiadna mastektómia sa robiť nebude! Veď ako by on k tomu prišiel, aby jeho milovaná žena nemala prsník? Milovaná žena mu to oddane odkývala, a tak je dnes už na pravde božej. Pán musí byť veľmi spokojný, ako to tým zákerným lekárom vytmavil.

Ďalšie neuveriteľné mýty (opäť hlavne medzi zadubenými mužmi) kolujú o tom, ako negatívne ovplyvní sexuálny život odobratie maternice, ale aj to som sa dozvedela len ústnym podaním. Momentálne som single, tak sa ma tieto úvahy dočasne netýkajú. Vlastne som len tak akademicky premýšľala nad tým, ako by som potenciálnemu záujemcovi oznámila, že keď ma vyzlečie, uvidí, čo ešte asi nikdy nevidel. 🙂

A či by som vôbec chcela, aby to videl. Na úrovni akademickej debaty pripúšťam, že asi by som sa necítila komfortne.

No a ešte je (rovnako čisto akademicky) možné riešenie, že by s hrôzou vypúlil oči, išiel si vydezinfikovať ústa (ak by ma už stihol pobozkať) a potom by mi už len poslal SMSku, že na to nie je pripravený. Ale to som sa nechala trochu uniesť potenciálnym tragikomickým literárnym príbehom. 🙂

 

Ako je to však v skutočnosti, keď rakovina vtrhne do rodiny, v ktorej sa partneri naozaj milujú a tak ako si boli bývali sľúbili pri sobáši, stoja pri sebe v dobrom i v zlom, v zdraví aj chorobe? Rozhodila som „dotazníky“ medzi moje onkokamarátky a  s veľkou pokorou vám tak môžem vďaka nim sprostredkovať pohľad do tých najintímnejších sfér zasiahnutých onkologickým ochorením:

 

Majú ženy krátko po diagnostikovaní vôbec chuť na sex? Nie je pocit bezprostredného ohrozenia života silnejší?

 

Prvý sex s manželom som mala hneď potom, ako ma prepustili z nemocnice po mastektómii. Samozrejme, že iniciatíva prišla z jeho strany. Musím pripustiť, že to nebolo také ako predtým, ale chcel mi ukázať, že tým, že som ochorela a prišla o prsník, sa nič nemení. Stále ma rovnako ľúbi a stále som pre neho atraktívna a žiaduca.  Asi je jasné, že to nebolo megavášnivé, no bolo to fajn. V takých chvíľach som aspoň zabudla na chorobu a náročnú liečbu.

 

Ako reaguje partner na informáciu, že jeho partnerka príde o prsník a začne brať chemoterapiu? Nemá potom tendenciu „brať ohľad“ a sex obmedziť?

 

Keď som prišla o prsník, bola to pre môjho manžela veľká rana. Nie preto, že by mu chýbal do počtu. 🙂 Bolo mu nesmierne ľúto mňa. Vedel, že veľmi trpím tým, že to takto poznačilo moje ženstvo. Keď som podstupovala liečbu, veľmi ma podporoval. Tešil sa, že sa liečim a veril, že ma agresívne chemoterapia naozaj vylieči. Nemal snahu vyhýbať sa sexu, všetko bolo v pohode. Samozrejme, bral ohľad na mňa vždy, keď ma niečo bolelo alebo som sa necítila dobre.

 

Nemá partner problém vidieť jazvu po mastektómii? Ako dlho po operácii to prestal byť problém? Ak vôbec prestal…

 

Skôr ja som mala problém pozrieť sa sama na seba v zrkadle. Vyhýbala som sa tomu pohľadu veľmi dlho, ale postupne som to prekonala. Veď je to moje telo. 🙂 Manžel nevidel môj obnažený hrudník asi tri mesiace. Nechcel sa na to pozrieť a bál sa toho pohľadu. Ale nie preto, že by bol zbabelý. Evokovalo to v ňom akú strašnú bolesť som musela cítiť, ako som sa fyzicky aj psychicky trápila. Neskôr to prekonal, ale stále je to trochu problém. Moja jazva mu pripomína moju chorobu a jemu je to nesmierne ľúto kvôli mne

 

Môže sa chemoterapia kombinovať s antikoncepciou? Alebo chemoterapia znamená, že žena ani nemôže otehotnieť?

 

Myslím, že antikoncepcia je pri gynekologických ochoreniach vylúčená, mnohí lekári ju dokonca pokladajú za spúšťač rakoviny prsníka. Mám pocit, že jej užívanie vylučujú, respektíve odporúčajú pacientkam ju neužívať. Chemoterapia rozhádže hormonálny profil každej žene a spravidla aj zastaví menštruáciu. Princíp liečby spočíva vlastne v tom, že sa žena dostane do pseudoprechodu.

 

Dá sa teda zovšeobecniť ako onkologické ochorenie ovplyvní sexuálny život?

 

Môžem hovoriť len za seba – v mojom prípade nijako. Nie je to úplne také ako predtým, prsník mi fakt chýba, ale sex môže byť pekný aj bez neho. 🙂

 

Nuž, aj pri tejto mimoriadne osobnej téme platí, že nič nie je také vážne, aby sme si z toho nemohli robiť žarty. Aj pán doktor v kúpeľoch Lúčky počas prednášky o gynekologických chorobách ukončil úvahu o tom, ako im predchádzať, s humorom sebe vlastným: „Buďte verné svojmu partnerovi. Keď sa nedá, tak dvom.“