O tom, čo všetko zmôže narcis

Sú ľudia, ktorí sa po prekonaní rakoviny dostanú do zvláštneho módu. Úľava z toho, že liečenie bolo úspešné a oni prežili, prevládne nad „praktickou“ stránkou dozvukov choroby a oni sa snažia od všetkého, vrátane spomienok na ťažké obdobie, čo najskôr odstrihnúť.

Úplne tomu rozumiem. Aj mňa pred rokom „liečilo“ to, že som slovo rakovina programovo vyhodila zo svojho slovníka, ukončila som debatu vždy, keď mi niekto začal rozprávať tragický onkologický príbeh zo svojho okolia, prepínala som kanály v televízii aj keď hovorili o pokrokoch v liečbe rakoviny, ba dokonca aj pri reklamách na šampóny, kondicionéry, laky, tužidlá a farby na vlasy. Hlavne tie ma jedovali od chvíle, keď som opäť bola schopná jedovať sa, ergo zaujať k niečomu postoj. Lebo veď aj na to potrebujete dosť síl a mať zastabilizovanú životnú paradigmu. Inak, veľmi pomáha, keď si konečne pripustíte myšlienku, že nezomriete zajtra. 🙂

Práve od schopnosti jedovať sa tak možno odvodiť inú skupinu ľudí. Takých, ktorí po prekonaní choroby reštartujú seba samého, obnovia všetky svoje predchádzajúce schopnosti a spolu s vlasmi im „narastú“ ešte aj nejaké nové. Mám pocit, že mne pribudlo trochu viac odhodlania nedať sa, takže keď som sa ako-tak pozviechala a pribrala tri kilá, celkom pragmaticky som sa začala zaujímať o to, na čo mám ako pacient nárok.

Dôležité upozornenie hneď na začiatok: nikde vám to nikto nezosumarizuje, ani nevysvetlí sám od seba!

Ja som mala šťastie v niekoľkých bodoch.

  • Od začiatku choroby som bola v kontakte s Ligou proti rakovine.
  • Na relaxačnej týždňovke Ligy som sa zoznámila so „služobne staršími“ pacientkami, ktoré ma na veľa vecí upozornili (netušila som ani, že mám nárok na invalidný dôchodok a liečenie!).
  • Mediátorka Ligy Soňa Ďurčová mi k tomu všetkému dala úplne presné informácie čo, kde, ako a s ktorou inštitúciou riešiť.

Toto je to najpodstatnejšie, čo môžete využívať od chvíle, ako ste sa stali onkologickým pacientom:

  • Päť dní v týždni sú  k dispozícii lekári, psychológovia a sociálni pracovníci na Linke pomoci Ligy proti rakovine. Môžete s nimi konzultovať svoju diagnózu aj stav – fyzický či duševný. Linku, samozrejme, môžu využívať aj príbuzní onkologických pacientov.
  • Pacienti v hmotnej núdzi môžu od Ligy získať aj jednorazovú finančnú pomoc. Pre mnohé rodiny je to veľmi praktická a v ťažkej situácii často zásadná forma pomoci.
  • Psychosiálnu podporu a pomoc nájdete vďaka Lige proti rakovine ZADARMO v nemocniciach prakticky po celom Slovensku.  Služby psychológov sú hradené z asignácie dvoch percent z daní.
  • Odpovede na svoje otázky dostanete aj v internetovej poradni, no môžete si dohodnúť aj osobnú návštevu priamo na Lige (má pobočky v Bratislave, Martine a Košiciach). Okrem psychológov vám v nich vyjdú v ústrety v mnohých ďalších smeroch  – pacienti môžu v centrách LPR chodievať na rehabilitácie a masáže, navštevovať najrôznejšie prednášky, workshopy a kurzy (od angličtiny až po pilates), stretávať sa s odborníkmi a školiteľmi. Takisto bezplatne.
  • Liga proti rakovine organizuje aj relaxačné a rekondičné týždňovky pre pacientov v krásnych kútoch Slovenska, opäť plne hradené z dobrovoľných príspevkov a z Dňa narcisov. Naozaj vrelo odporúčam, hlavne ak ste čerstvo po chorobe.

To všetko robí Liga proti rakovine už 24 rokov vďaka dvom percentám z daní a aj vďaka tomu, že na Deň narcisov aj vy vymeníte žltý kvietok za pár eur do pokladničky. A práve preto patrí najväčšia vďaka predovšetkým vám – ľuďom, ktorým osud onkologických pacientov nie je ľahostajný.

(pokračovanie nabudúce)