O tom, že niekedy nestačí jeden pokus

Začiatkom júla idem na prvú kontrolu po ukončení liečby. Po troch mesiacoch. Tuším že v takom režime sa ide prvý rok, ak je všetko v poriadku, interval sa predĺži na polroka a ak je stále všetko v poriadku, tak sa chodí na kontrolu raz ročne.

Som naladená na pozitívne správy. Teda vlastne v tomto konkrétnom prípade na negatívne výsledky vyšetrení. Rada ich absolvujem pravidelne najbližších aspoň tridsať rokov. Cítim, ako už výrazne ustupujú všetky sprievodné účinky liečby, o ktorých môj onkológ vravel, že budú odznievať postupne tak, ako sa bude rovnako postupne odbúravať z tela všetka chémia. Beriem už len lieky, ktoré sa po prekonaní karcinómu prsníka berú päť rokov a ich úlohou je znížiť pravdepodobnosť návratu choroby na minimum.

Necítim už ani to, čomu onkoMUDr. hovoril „kostrovo-svalová slabosť“, a teda už mi netuhnú kĺby, keď sedím polhodinu bez pohybu, nemám permanentnú svalovicu a môžem robiť hoci aj kliky, keďže ma už nebolia kostičky v zápästí. Môj tréner Rado vo fitku zušľachtil môj zadok na celkom exkluzívny exemplár a presviedča ma, že mi to v poslednom období preto tak dobre myslí, lebo vďaka jeho tvrdému tréningovému programu sa mi kvalitne prekysličuje mozog. J

Dosť často mám chuť len tak bežať! Keď nemám práve vysoké podpätky, tak to v sebe nedusím a utekám hoci aj s nákupom zo samoobsluhy domov. No a čo? Však to mal aj Forrest Gump. Inak, Rado tvrdí, že aj to je jeho zásluha – rozpohyboval vo mne také spaľovanie, že MUSÍM mať pravidelný pohyb. Nuž áno, sprievodným znakom týchto aktivít je už druhýkrát túto letnú sezónu rozflákané koleno po páde z bicykla, ale keďže imunitu a zrážanie krvi mám po chorobe znova v poriadku, nemusím sa báť.

Viem, že moja nebývalá fyzická aktivita je predovšetkým dôsledkom novonadobudnutej chuti žiť, vychutnávať si, že zas mám na pohyb dosť síl a teším sa prenesmierne, že štípanie rozbitého kolena je tá najhoršia bolesť, ktorú cítim. 🙂

Viem však tiež, že v prípade onkologického ochorenia moje športové výkony nič neznamenajú. Nemajú žiadnu medicínsku vypovedaciu hodnotu. Viem veľmi dobre, že rakovina sa môže kedykoľvek vrátiť. Preto sme teraz spolu s Ineskou intenzívne napojené na Luciu, našu „rozdrapenú“ kamarátku z Martina. Preto sme tiež minulý víkend išli za ňou na otočku, aby sme s ňou strávili aspoň pár hodín…

Lucia si objavila neštandardne zdurenú lymfatickú uzlinu a nepáčila sa ani jej lekárke, takže ju obratom poslala na špeciálne PET vyšetrenie. Všetky tri sme pred takmer dvoma rokmi, krátko po diagnostikovaní, absolvovali scintigrafické vyšetrenie, čo je vlastne dôkladný röntgen všetkých kostí. PET vyšetrenie je niečo podobné – zröntgenujú sa pri ňom všetky vnútorné orgány. Na výsledok musela Lucia čakať ďalšie takmer dva týždne. Potvrdil, že uzlina nie je v poriadku a neštandardne sa začali správať aj ďalšie tri.

A preto musia ísť von.

Už o pár dní ide Lucia na ďalšiu operáciu.

Čo bude po nej, sa uvidí.

Riešenie, že vôbec nič, je rovnako pravdepodobné, ako všetky ostatné…

Veľakrát sme sa spolu bavili o tom, ako by sme asi prežívali návrat choroby. Čisto teoreticky. Že ak by sa to (čisto teoreticky) stalo, nebol by to zrejme už taký paralyzujúci pocit ako pri premiére. A že vyliečiť sa je možné aj na druhý pokus. Aj na tretí. Alebo na piaty. Medzi našimi Amazonkami máme dámu, ktorá sa prakticky permanentne lieči už siedmy rok a berie to celkom nonšalantne.

Ani Lucia neubrala nič zo svojej rozdrapenosti, vytiahla nás na svoju chalupu za Martinom, aj nás prevetrala výstupom na rozhľadňu nad Kremnicou. Fičí stále na čiernom onkologickom humore a oči jej pritom žiaria. 🙂

Najbližší týždeň však bude pre ňu ťažký. Preto sa nám aj ťažko lúčilo, keď sme s Ineskou odchádzali späť do hlavného mesta. Viem, že báť sa nikomu nepomôže. Viem, že nemať obavy sa nedá. Viem veľmi dobre, že rovnako to cíti aj Lucia, a hoci nám spolu bolo veselo (o čo sa znova postarala hlavne ona), sú obdobia, keď má slzy v očiach. Som však presvedčená, že to všetko zvládne, lebo už vie, že má na to silu. Spoznala to vtedy, keď byť silná bola jediná možnosť.