O tom, že starý pán Chruchill mal pravdu

Pamätáte sa, ako som už takmer pred rokom v prvom blogu písala o tom, že sa treba zubami-nechtami brániť role obete? Vtedy som si ešte týmto spôsobom sama dodávala silu v období, keď som jej naskutku nemala na rozdávanie. Najlepšie to naozaj zhrnul pred časom istý Winston Churchill, keď bez akejkoľvek slovnej ekvilibristiky skonštatoval „never never never give up“. Teda že nikdy sa nevzdať znamená naozaj nikdy. Preto dal nikdy až na tretiu. 🙂

Nevzdala som sa, ani keď som sa, literárne povedané, odrazila od dna a veci sa začali zlepšovať. Naša choroba sa totiž nekončí tým, že nám prestane byť stále na zvracanie a narastú nám vlasy. Aj po ukončení liečby zostávame v monitoringu onkologických inštitúcií, sme už navždy pacienti, ba dokonca invalidi. Nebojte sa tohto slova. Prekonali sme nesmierne náročné operácie a dlhodobé liečenie. Aj ja už chvalabohu cvičím, plávam, lietam na bicykli (a sem-tam aj z bicykla na zem), ale to všetko ako riadny invalid. 🙂

Ponúkam vám preto ďalší zoznam užitočných informácií, o ktorých by ste ako pacienti mali vedieť a domáhať sa tých „bonusov“, na ktoré máte právo:

  • Ak prechádzate najagresívnejšou onkologickou liečbou, máte nárok na zľavu pri nákupe parochne vo výške 30 €. Pri cenách prevyšujúcich 100 € je to dosť veľká úľava. „Recept“ si pýtajte od svojho onkológa. To isté platí aj o epitézach, čo sú náhrady prsníkov po mastektómii. Nakupujú sa v obchodoch so zdravotnými pomôckami.
  • Po dvoch rokoch po určení diagnózy a začiatku liečenia môžete začať uvažovať o rekonštrukcii prsníka. Mňa sa začne týkať na jeseň tohto roka, takže zatiaľ viem len to, že výkon hradí zdravotná poisťovňa a výsledok môže vyzerať veľmi dobre. 🙂 Otázka znie, či potom, čo ma zrekonštruujú, nebude „starý“ prsník vyzerať výrazne horšie ako „nový“, a teda aj „starý“ by bolo vhodné aspoň zreštaurovať. A to si už asi budem platiť sama. Zistím…
  • Po skončení onkologickej liečby máme nárok na liečbu kúpeľnú, takisto plne hradenú sociálnou poisťovňou. Trvá tri týždne, pre gynekologické diagnózy nášho typu sú najvhodnejšie kúpele Lúčky. Odporúčanie vám opäť napíše onkológ, žiadosť do poisťovne na základe jeho odporúčania môže vypísať aj praktický lekár. Za túto administratívnu prácu si nesmie podľa najnovších úprav od pacientov pýtať žiaden poplatok.
  • Už aj počas liečby si môžete vybaviť preukaz zdravotne ťažko postihnutého (ZŤP). S lekárskou správou treba zájsť na Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny, vybavia vás v priebehu pár týždňov. Ako Bratislavčanke mi nesmierne vyhovuje, že s preukazom ZŤP môžem hromadnou dopravou cestovať zadarmo, čo je na krátke trasy úplne fasa! Na lyžovačke som zistila, že mám zľavu aj na lyžiarsky lístok, len pred pár dňami, že aj na lístok do kina. Ešte si ďalšie zľavy musím doštudovať…
  • Po ukončení PN by ste mali navštíviť Sociálnu poisťovňu a požiadať o invalidný dôchodok. Je to dlhší proces – musíte sa osobne stretnúť s posudkovým lekárom a z celej vašej doterajšej histórie zamestnaní a príjmov vám vypočítajú dôchodok. Na jeho výšku má vplyv aj stupeň invalidity, ktorú vám lekár prizná. Pozor! Láme sa to výrazne pri 70 %. Komu priznajú 71% a viac je vlastne úplný invalid a má aj vyšší dôchodok ako jeho 70 percentný „kolega“. Zo svojho okolia zisťujem, že napriek prakticky totožnej diagnóze obodovali lekári moje onkokamarátky z rôznych kútov Slovenska v intervale od 70 až po 85%. Ak si náhodou komunikáciu so sociálkou necháte na neskôr, nič sa nedeje – invalidný dôchodok vám vyplatia spätne odo dňa ukončenia PN.
  • Aj ako invalidný dôchodca môžete naďalej pracovať a poberať ďalší príjem.
  • Ako živnostníčka som po PNke začala znova platiť odvody do Sociálnej poisťovne v rovnakej výške ako pred chorobou. Paradoxne teda aj ako invalidný dôchodca prispievam stále rovnako do všetkých fondov SP, teda do nemocenského poistenia aj do invalidného dôchodkového poistenia. Nemá to logiku, však?
  • Výška odvodu do zdravotnej poisťovne sa po priznaní invalidného dôchodku mení, invalidní dôchodcovia platia len polovicu pôvodnej sumy.
  • Mala som aj dobre uzavretú životnú poistku, chvalabohu! (spojenú so sporením na dôchodok a kritickým ochorením). Vďaka nej mi vyplatili dohodnutú sumu, keď som naozaj kriticky ochorela, a keďže teraz som invalid, prebrala poisťovňa moje platby za životné poistenie v plnej výške na seba.

A preto ešte raz prízvukujem – nenechajte sa zlomiť chorobou a „nepriaznivými okolnosťami“, bojujte za seba a za všetko, na čo máte nárok, a naozaj nikdy, nikdy, nikdy sa nevzdávajte!