Každý diagnostikovaný zhubný nádor prsníka podmieňuje u pacientky dočasnú pracovnú neschopnosť, ktorá môže trvať maximálne 52 týždňov od vzniku dočasnej pracovnej neschopnosti (tak dlho trvá všeobecne tzv. podporné obdobie pri dočasnej pracovnej neschopnosti). Posudkoví lekári sociálneho poistenia Sociálnej poisťovne sa stretávajú s pacientkami so zhubným nádorom prsníka počas dočasnej pracovnej neschopnosti pri kontrole posudzovania spôsobilosti na prácu a potom pri posudzovaní zdravotného stavu na účely invalidity. Počas tejto doby posudkový lekár v pravidelných intervaloch kontroluje diagnostický a liečebný proces, odporúča pokračovanie dočasnej pracovnej neschopnosti alebo jej ukončenie a v mnohých prípadoch odporučí zahájiť žiadosť o invalidný dôchodok.
Vzhľadom na skutočnosť, že zhubný nádor prsníka je najčastejším onkologickým ochorením u žien, je zrejmé, že sa podieľa aj na vysokom percente uznaných invalidít.
Posudkový lekár posudzuje dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav pacientky na účely invalidity na základe žiadosti o invalidný dôchodok podľa zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov a určuje percentuálnu mieru poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť podľa Prílohy č. 4 k uvedenému zákonu, Kapitola XIII – Choroby ženských pohlavných orgánov, Položka 2 – Zhubný nádor prsníka, Písmeno a – e, Miera poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť je daná v rozpätí od 30 do 90%.
Len v prípade, že zhubný nádor prsníka bol diagnostikovaný vo včasnom štádiu a vyžiadal si len operačné riešenie bez následnej onkologickej liečby, teda chemoterapie alebo rádioterapie, je možné ukončiť dočasnú pracovnú neschopnosť po zhojení operačnej rany. V prípade žiadosti o invalidný dôchodok, posudkový lekár musí skonštatovať, že zdravotný stav takejto pacientky nepodmieňuje invaliditu, lebo miera poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť nie je viac ako 40% v porovnaní so zdravou fyzickou osobou.
Percentuálnu mieru poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť v rozpätí od 41% do 90% určí posudkový lekár podľa závažnosti ochorenia. To znamená, že berie do úvahy štádium ochorenia, stupeň histologickej diferenciácie buniek, použitú liečbu, prípadné komplikácie spôsobené liečbou, prognostické faktory a celkový somatický a psychický stav pacientky.
Kontrolnú lekársku prehliadku navrhne posudkový lekár najskôr za 2 roky po priznaní invalidného dôchodku. Pri kontrolnej lekárskej prehliadke posudkový lekár na základe odborných lekárskych nálezov zisťuje, či došlo k zlepšeniu alebo k zhoršeniu zdravotného stavu. To znamená, či došlo k progresii ochorenia, či sú prítomné komplikácie liečby, napríklad lymfatický opuch hornej končatiny, či je na základe špeciálnych vyšetrení podozrenie na prítomnosť metastáz, v akom somatickom a psychickom stave je pacientka po dvoch rokoch. Po zhodnotení všetkých faktorov posúdi, či zdravotný stav zodpovedá pôvodne stanovenej miere poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť, alebo podmieňuje zvýšenie alebo zníženie tejto hodnoty. Podľa potreby určí ďalšiu kontrolnú lekársku prehliadku.
V prípade, že dôjde k zníženiu percentuálnej miery poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť a v nasledujúcom období dôjde k zhoršeniu zdravotného stavu buď z dôvodu recidívy, teda opätovného objavenia sa zhubného ochorenia prsníka, alebo z dôvodu iného ochorenia, pacientka má možnosť kedykoľvek si podať žiadosť v príslušnej pobočke Sociálnej poisťovne o zvýšenie sumy invalidného dôchodku.