Dobrý deň, vťahovanie bradavky je jedným z možných príznakov vzniku zhubného nádoru. Nie je to však príznak jednoznačný a potrebná je ďalšia diagnostika. Obzvlášť, keď sa objaví tento symptóm prvýkrát, venujte mu zvýšenú pozornosť a vyhľadajte odborníka.
Dobrý deň, s najväčšou pravdepodobnosťou ide o príznak hormonálnych zmien. Nutné je vyšetrenie prsníkov ultrazvukom.
Dobrý deň, predmenštruačné bolesti prsníkov môžu byť prejavom hormonálnych zmien. V prípade, že bolesti prsníkov neutíchajú, je potrebné gynekologické vyšetrenie, vrátane vyšetrenia prsníkov.
Najpravdepodobnejšie to môže byť výtok z bradavky alebo aj kožné zmeny. Potrebné je vyšetrenie prsníkov gynekológom.
Dobrý deň, bolestivosť s výtokom z bradavky je častý príznak pri hormonálnych zmenách u žien. Je nutné vyšetrenie prsníkov na gynekológii, nakoľko výtok je niekedy prejavom nezhubného, ale aj zhubného ochorenia prsníkov.
Dobrý deň, ak ste mali takéto prejavy aj pred vyšetrením na gynekológii, ako aj po vyšetrení mamografom alebo ultrazvukovým vyšetrením prsníkov bez nejakého nálezu, malo by to byť v poriadku. Ak prsníky nie sú rovnaké a v pravom prsníku máte priehlbinu od posledného vyšetrenia v máji, je potrebné vyšetrenie zopakovať.
Dobrý deň, Liquid Based Cytology je nová metóda spracovania biologického materiálu odobratého sterom z krčka maternice. Vykonáva sa pri preventívnom vyšetrení pacientky. Veľkou výhodou tejto metódy je vhodnejší cytologický preparát na ďalšie špeciálne vyšetrenia. Pri bežnom cytologickom spracovaní sa vyšetrenia realizujú ťažšie, hlavne s viacerými falošne negatívnymi výsledkami. pri vyšetrení Liquid Based Cytology odberový materiál a spracovanie vzorky sú niekedy čiastočne hradené.
Dobrý deň, každú novoobjavenú hrčku v prsníku, ktorá v priebehu mesiaca nezmizne, je nutné vyšetriť gynekológom.
Žiaľ jednoznačnú príčinu vzniku rakoviny prsníka stále nevieme, a preto vznik rakoviny prsníka nevieme ovplyvniť. Vznik rakoviny prsníka je multifaktoriálny, je teda daný pôsobením viacerých faktorov. Jednou z možných príčin vzniku rakoviny prsníka je nadmerná konzumácia stravy, alkoholu a zníženie fyzickej aktivity a s tým spojená obezita u žien po prechode.
Ak je diagnostikovaná cysta prsníka, nemôže sa z nej vyvinúť rakovina prsníka. Pravidelné kontroly prsníkov u žien s diagnózou cysty, hrčky, fibrómu u gynekológa sú minimálne raz za 1 rok.
Vznik rakoviny prsníka je multifaktoriálny – je teda daný pôsobením viacerých faktorov. Žiaľ jednoznačnú príčinu vzniku rakoviny prsníka stále nevieme, a preto vznik rakoviny prsníka nevieme odstrániť. V štúdiách na zvieratách niektoré závery potvrdili súvislosť medzi stresom a onkologickým ochorením prsníkov. U žien tento súvis nie je jednoznačne dokázaný.
Znížená hladina estrogénu Vám nezaručí, že nebudete mať zhubný nádpor prsníka a naopak zvýšená hladina estrogénu neznamená, že budete mať zhubný nádor prsníka. V stravovaní treba viacej dbať na vitamíny v strave, neprejedať sa, znížiť množstvo prijímaného alkoholu a nepriberať na váhe.
Pre každú ženu sa odporúča vyšetrenie mamografom. V Európskej únii sa u žien nad 40 rokov odporúča vyšetrenie mamografom jedenkrát za dva roky. V štúdiách je dokázaná nižšia úmrtnosť na rakovinu prsníkov u žien, ktoré absolvujú pravidelné vyšetrenie mamografiou v porovnaní so ženami, ktoré pravidelné vyšetrenie mamografom neabsolvujú.
Podľa popisu a veku sa môže u Vašej matky jednať o rakovinu prsníka. V prípade, že sa rakovina prsníka potvrdí, tak aj Vy máte zvýšené riziko rakoviny prsníka – riziko máte približne dvakrát vyššie ako ženy, ktoré nemajú v rodine výskyt tejto rakoviny.
Pri každej novej podanej liečbe lekár vysvetlí klientovi prečo liečbu podáva a aké má liečba vedľajšie účinky. Týka sa to aj podávania hormonálnej antikoncepcie.
Hormonálna antikoncepcia sa v dnešnej dobe vo väčšine štúdií nepovažuje za rizikový faktor vzniku zhubného nádoru prsníka, v niektorých štúdiách je publikované len ako minimálne riziko. Klimakterické ťažkosti sa v začiatočných príznakoch liečia často bylinkovými alebo výživovými preparátmi.
Ide o postradičný syndróm, ktorý sa prejavuje pocitom únavy, zvýšenou spavosťou a znížením chuti do jedla. Intenzita ťažkostí sa objavuje v závislosti od veľkosti podanej dávky a lokalizácii aplikovanej rádioterapie. Špeciálna liečba nie je potrebná. Spravidla postačí úprava denného režimu( dostatok odpočinku, pobyt na čerstvom vzduchu ) a úprava stravy – pestrá, ľahká strava s dostatkom vitamínov.
Prevencia poškodenia kože: Nosenie, ľahkého, voľného nedráždivého odevu. Kožu nevystavovať slnečnému žiareniu. Miesto ožiarenia neumývať mydlom, kožu po umytí len jemné osušiť. Počas ožarovania je potrebné kožu udržiavať v suchu a pudrovať.
Medzi najčastejšie vedľajšie účinky antiestrogénov – tamoxifénu – patria klimakterické ťažkosti, zvyšujú výskyt rakoviny maternice, aktiváciou varixov a tromboembolických príhod, katarakty, zmeny na sietnici, zvýšenie hmotnosti a zvýšenie krvácavosti.
Ide o zaisťovaciu liečbu v snahe zničiť nádorové bunky, koré sú prítomné už v čase zistenia nádoru v organizme. Ide o systémovú liečbu – podávanie cytostatickej liečby, endokrinnej liečby, alebo biologickej liečby. Cieľom liečby je zníženie rizika návratu choroby a predĺženie života pacientok.
Cytostatická liečba: Najčastejšie sa podá 4 a viac cyklov kombinovanej cytostatickej liečby. Kombinácia cytostatík , ako aj počet cyklov cytostatickej liečby sa určuje na základe miery rizika recidívy ochorenia, veku a zdravotného stavu pacientok.
Endokrinná liečba: Je vhodnou adjuvantnou liečbou u žien, ktoré majú hormonálne citlivú chorobu
pozitívne estrogénne a progestronové receptory v nádorových bunkách. V prípade negativity receptorov je hormonálna liečba neúčinná. U žien v produktívnom veku ide o podanie antiestrogénou – tamoxifénu, ktorý blokuje väzbou na receptory uplatnenie pohlavných hormónov. Liečba tamoxifénom – je užívanie tabletiek (2x 1 denne) po dobu 5 rokov.
U žien po prechode možno podať samostatne, alebo sekvenčnú liečbu 2 alebo 3 roky tamoxifén a ďalej pokračovať v liečbe inhibitov aromatáz. Inhibitóry aromatáz sú lieky, ktoré zabraňujú premene nadobličkových hormónov androgénov na estrogény. Užívajú sa l x denne. Adjuvantná hormonálna liečba sa podáva po dobu 5 rokov.
Biologická liečba: Podanie monoklonálnej protilátky trastuzumab je štandardnou adjuvantnou liečbou u pacientok HER-2 pozit. (zvýšená prítomnosť génu). Ide o infúznu liečbu, ktorá sa podáva po dobu l roka v podobe 90 minút trvajúcej infúzie, alebo podaním hormonálnej liečby , ktorá sa podáva dlhodobo po dobu 5 rokov.
Rekonštrukcia prsníkov je vhodná po odstranení prsníka nakoľko zlepšuje psychický stav a nezvyšuje riziko lokálnej recidívy. Možno ju vykonať okamžite v čase mastektómie alebo ako odloženú rekonštrukciu prsníka. V súčasnosti sa ukazuje výhodnejšie vykonať okamžitú rekonštrukciu hlavne u pacientok s profylaktickou mastektómiou. Rekonštrukcie možno vykonať pomocou autológneho tkaniva (preloženie tkaniva zo susediacich miest použitím lalokov), alebo použitím implantátov- silikónov. Rozhodnutie, ktorý typ rekonštrukcie je vhodnejší, je potrebné prekonzultovať s plastickým chirurgom a onkológom. Správne indikovaná rekonštrukcia prsníka nie je spojená s vyšším rizikom rozšírenia rakoviny.
Pitie 2 a viac alkoholických nápojov denne je sprevádzané zvýšením rizika vzniku karcinómu prsníka. Toto riziko je vyššie u žien po prechode – zvýšenie asi o 32 %, u žien v produktívnou veku asi o 25 %, preto nemožno odporučiť terapiu červeným vínom. Občasne pitie menšieho množstva vína je vhodné, nakoľko môže priaznivo pôsobiť na odstránenie stresu a zlepšuje chuť do jedla.
Karcinóm je zložený z heterogénnej skupiny nádorových buniek. Časť buniek možno zničiť zaisťovacou cytostatickou liečbou alebo podaním hormonálnej liečby. Menšie množstvo buniek však nemožno zničiť a tieto sa môžu aktivovať aj niekoľko rokov po liečbe.
U pacientok ktoré majú dobre rodinné zázemie, nežijú v strese, nemajú nadváhu a športujú denne 20- 30 min. je výrazne nižší výskyt recidív nádorového ochorenia.
Lymfatický systém ktorý je súčasťou imunitného systému je tvorený lymfatickými cievami a lymfatickými uzlinami, ktoré sú prítomné po celom tele. Máju sa úlohu odvádzať lymfu a škodlivé odpadové látky pre danú oblasť.
Lymfatické uzliny v podpazuší majú dôležitú úlohu pri stanovaní rozsahu a prognózy ochorenia karcinómu prsníka. 85% lymfy zo všetkých častí prsníka sa odvádza cez lymfatický systém v podpazuší. Chirurgické odstránenie a následné histologické vyšetrenie uzlín má predovšetkým prognostický význam. Na základe rozsahu postihnutia lymfatických uzlín indikujeme následnú adjuvantnú liečbu
Biologickú liečbu treba považovať za cielenú liečbu.
Asi 15 – 20% pacientok s karcinómom prsníka má zvýšenú produkciu genú HER-2 .Tento typ nádoru má agresívnejšie správanie, preto je potrebné podanie monoklonálnej protilátky, ktorá zabezpečí úpravu génu a takto sa zlepšuje priebeh ochorenia.
Monoklonálna protilátka sa aplikuje v 90 minút trvajúcej infúzie, najčastejšie v 3 týždňových intervaloch po dobu 52 týždňov.
Možnosti inej liečby sú závislé od viacerých faktorov (histologický podtyp nádoru, stav ER . PR receptorov, ako aj pozit génu HER-2 )
Pri limitovanom chirurgickom zákroku možno podať rádioterapiu.
Pri pozitivite ER/PR prichádza do úvahy podanie hormonálnej liečby.
Pri pozit génu HER-2 je vhodná liečba monoklonálnou protilátkou . Tento typ nádoru má však agresívne správanie, preto je podanie monoklonálnej protilátky súbežné s chemoterapiou
Dobrý deň, bolestivosť prsníkov vo Vašom veku je dosť častý jav. Vo veľkom percente prípadov sa vyskytuje pri hormonálnych zmenách. Na potvrdenie bolesti na podklade hormonálných zmien je potrebné vyšetrenie prsníkov ako i ultrazvukové vyšetrenie prsníkov.
Dobrý deň, najpravdepodobnejšie žltý fľak okolo bradavky môže byť zaschnutý výtok z bradavky alebo stav po poranení bradavky. V každom prípade je potrebné vyšetrenie prsníkov.