Čo je rakovina?
Vznik rakoviny priamo súvisí s najmenšími stavebnými časťami nášho tela – bunkami. V našom organizme je ich zhruba 60 až 100 miliárd, ustavične sa obmieňajú a dochádza k ich deleniu. Tento proces prebieha bez komplikácií, no pri takom množstve je zrejmé, že niekedy dôjde aj ku chybe. Naše telo disponuje mechanizmami, ktoré ju dokážu rozpoznať a odstrániť. Ibaže niekedy sa „kazová“ bunka začne abnormálne rýchlo deliť a vymkne sa spod kontroly. Vzniká rakovina.
Reťazová reakcia
Zväčša k tomu dochádza bez zjavnej príčiny, inokedy vieme pomenovať faktory, ktoré procesu vzniku rakoviny mohli napomôcť – dedičnosť, žiarenie, znečistenie životného prostredia, fajčenie, alkohol, nezdravé stravovanie… Isté je, že z bunky nádoru postupne vyrastie masa nového nádoru. Ten môže byť buď nezhubný (benígny) alebo zhubný (malígny). Prvý druh nie je pre organizmus zvyčajne nebezpečný, no ten druhý má tendenciu neustále sa deliť, narastať a poškodzovať tkanivá nachádzajúce sa v jeho blízkosti. Prostredníctvom lymfatických alebo krvných ciest sa môže dostať aj do iných častí tela a vytvoriť v nich metastázy.
Vzrastajúca tendencia
Nádorových ochorení je približne 200 a ročne ich diagnostikujú až u 23 000 Slovákov. U mužov ide najmä o rakovinu pľúc, prostaty, hrubého čreva a konečníka. Ženy trpia najmä rakovinou prsníkov, pľúc, pohlavných orgánov a tiež rakovinou hrubého čreva a konečníka. Vďaka modernej medicíne nemusí už ani onkologická diagnóza predstavovať priamu hrozbu. I keď pacienti po jej oznámení zostanú v šoku, z úst lekára sa dozvedia aj to, ako sa dá proti chorobe bojovať. Faktom zostáva, že na srdcovo-cievne ochorenia zomrie viac ľudí než na rakovinu.
Lepšie vyhliadky
Je to fenomén našej doby? Mnohí si to naozaj myslia, no pravdou je, že rakovina je stará ako ľudstvo samo. Ibaže v minulosti sa o nej až tak nevedelo, lebo väčšina ľudí zomierala v relatívne mladom veku na iné choroby, ako trebárs tuberkulózu, zápal pľúc či infekčné choroby. Spolu s druhou polovicou minulého storočia sa do našich končín vkradol vyšší životný štandard, lepšia hygiena i strava a zásluhou farmaceutického priemyslu sa podarilo výrazne predĺžiť priemerný vek. Zatiaľ čo začiatkom 20. storočia sa ľudia zvyčajne dožívali zhruba 50 rokov, dnes je to o štvrtinu viac. Dramatický nárast onkologických ochorení nie je ničím iným, než daňou za vyšší biologický vek.
Dôraz na prevenciu: Počet onkologických pacientov u nás i vo vyspelých krajinách stúpa. Jednak to spôsobuje lepšia diagnostika, ale i informovanosť obyvateľstva. Úloha prevencie je naozaj nezastupiteľná. Pravidelná starostlivosť o svoje zdravie, absolvovanie prehliadok u všeobecného lekára, samovyšetrenie semenníkov a prsníkov, kože, ako aj špecializované testy určené pre vyššie vekové kategórie sa starajú o to, aby mal človek proti prípadnej zákernej chorobe šancu. Čím skôr sa rakovina odhalí, o to lepšie vyhliadky má pacient na vyliečenie.