Diagnostika rakoviny prsníka
Na Slovensku je rakovina prsníka najčastejším zhubným nádorovým ochorením žien. Každý rok pribudne okolo 2500 nových prípadov. Je však veľmi dobre liečiteľná, pokiaľ sa odhalí včas. Diagnóza ochorenia prsníka obyčajne začína, keď žena alebo lekár objaví hrčku v ženskom prsníku pomocou mamografie, klinického vyšetrenia alebo samovyšetrením. Na potvrdenie diagnózy sa vykoná biopsia.
Natívna mamografia
Natívna mamografia je vyšetrenie prsníkov pomocou rtg. prístroja. Z vyšetrenia dokáže lekár diagnostikovať milimetrové nádory.
Ultrazvukové vyšetrenie
Ultrazvuk využíva vysoko frekvenčné zvukové vlny na zobrazenie tkaniva prsníka. Dokáže rozlišovať medzi pevnou hmotou, čo môže byť karcinóm, cysta alebo nezhubný nádor.
Scintigrafia
Zobrazovanie pomocou rádionukleidov zavedených do tela. Pri vyšetrení karcinómu prsníka za účelom stanovenie rozsahu ochorenia sa využíva scintigrafia skeletu. Rádioizotop technécia sa aplikuje do krvného obehu, kde sa prednostne zachytáva v kostiach a to zväčša v miestach s vyšším metabolizmom. To sú práve miesta postihnuté metastázami karcinómu prsníka.
Pozitrónová emisná tomografia
Najmodernejšia zobrazovacia metóda nukleárnej medicíny. Pacientke sa do tela podáva rádioaktívna látka, ktorá sa zachytáva vo vyšetrovaných orgánoch a tým umožňuje ich zobrazenie.
Duktografia
Kontrastné vyšetrenie, ktoré je indikované predovšetkým u jednostrannej krvavej sekrécie z bradavky, kedy je možné očakávať intraduktálny karcinóm (lokalizovaný typ rakoviny, kde nádorové bunky rastú vo vnútri mliečnych žliaz).
Počítačová tomografia (CT – Computed Tomography)
Vzťah nádoru k okoliu pomáha zhodnotiť počítačová tomografia. Je to rádiologická vyšetrovacia metóda, ktorá využíva röntgenové žiarenie na zobrazenie vnútra ľudského tela.
Biopsia
Ak po vyšetrení pomocou mamografie resp. ultrazvuku lekár má podozrenie na karcinóm v istej oblasti, potom si bude žiadať biopsiu, pri ktorej sa zoberie vzorka z hrčky a skúma sa pod mikroskopom. Existujú rôzne typy biopsie:
- biopsia pomocou ihly, pri ktorej sa používa tenká ihla
- stereotaktická biopsia pomocou ihly, ktorá kombinuje röntgen a počítač na presnú lokalizáciu oblasti, v ktorej sa má vykovať biopsia
- core biopsia, pri ktorej sa používa dlhšia ihla za účelom získania cylindrickej vzorky tkaniva
- chirurgická biopsia, pri ktorej sa vyberie väčšie množstvo tkaniva. Tieto biopsie odstránia časť hrčky alebo celú hrčku. Ak sa zistí, že hrčka je nádorového pôvodu a chirurg odstránil aj dostatočne veľkú časť zdravého tkaniva spolu s hrčkou, potom biopsia môže slúžiť ako lumpektómia (chirurgické odstránenie hrčky spolu s ochrannou zónou zdravého tkaniva okolo tumoru).
Krvné testy, onkomarkery
Lekár môže požiadať o krvné testy s cieľom zistiť, či sa karcinóm rozšíril aj mimo prsníka. Tieto testy zvyčajne zahrňujú kompletný krvný obraz a biochémiu. Nádorové bunky vylučujú špeciálne bielkoviny ktorým hovoríme tumorové markery (onkomarkery). Dajú sa zistiť v krvi. Svoje označenie majú podľa nádoru. U karcinómu prsníka ide predovšetkým o CEA, CA 15-3. Čím vyššia je hladina nádorových markerov, tým je vyššia možnosť, že vznikli metastázy.